Liťák si pomáhá - historie vzniku a vize budoucnosti 

Je to pouhý měsíc a pár dní k tomu, kdy vznikla iniciativa Liťák si pomáhá. Impulsem ke vzniku této skupiny zaměřené na práci s podnikateli a jejich zapojení do pomoci v krizové době byla existence sociálního krizového štábu, kde Okresní hospodářskou komoru zastupoval člen představenstva a majitel médií Litoměřicko24.cz Honza Dostal. Po několika setkáních, kdy sociální krizový štáb navrhl například krizové potravinové balíčky pro seniory, připravil se na práci s dobrovolníky, se vytvořila skupina Liťák si pomáhá, která měla za cíl aktivizovat další členy Okresní hospodářské komory. Začal se budovat tým složený z Honzy Dostala, dále předsedy OHK Zbyňka Pěnky, zakladatele Nadačního fondu BigMAT a majitele stavebnin BigMAT Stavebniny B+D Vráťi Baudlera (ten je mimo jiné s manželkou Luckou také letošním ambasadorem Srdcař Litoměřice) a místostarosty města Litoměřice Lukase Wünsche, který působí jako spojka mezi sociálním krizovým štábem a skupinou Liťák si pomáhá.

Odtud tak hned v prvních dnech vznikl nápad poptat šití roušek nejen charitativně, ale také pomoci obchodně. Vráťa Baudler a jeho klienti ve stavebninách roušky poptávali. Nebylo tak nic jednoduššího, než vytvořit jednoduché formuláře a stránku www.litaksipomaha.cz - kdo poptává, kdo nabízí a postupně jsme vykoupili za 100.000Kč roušky a pomohli tak jak firmám, tak švadlenkám, které měly například na nákup dalších látek a šily i pro nemocnici a další zařízení. Takto jsme také propojili firmu Gardenline s.r.o. s Hospicem Sv. Štěpána, který si vybral zboží za více než 80.000Kč, které firma zaplatila a Liťák si pomáhá sehnal a předal toto nedostatkové a tak potřebné zboží, jako byl například dezinfekční gely od Manufaktura.cz. I zde jejich cenu podpořili místní podnikatelé a díky advokátní kanceláři Ládi Kudrny a firmy SOLAP je měli obyvatelé Litoměřic za cenu o 60Kč nižší, než byla kupní cena. Mezi litoměřickou veřejnost se tak dostalo dalších 14.000ks těchto gelů.

Liťák si pomáhá postupně doplňoval stránky www.litaksipomaha.cz, kde je možné najít více informací o jednotlivých aktivitách - o sbírce na plicní ventilátor, která měla za cíl v nejtěžších chvílích, kdy ani personál v nemocnici nevěděl, jak bude pandemie postupovat, ukázat podporu z venku. Od podnikatelů, veřejnosti, politiků, malých i větších dárců.

Začali jsme propagovat myšlenku LitoVOUCHER, se kterou přišla v běžné každodenní komunikaci Eva Greblerová a Liťák si pomáhá výborný nápad začal propagovat. Lidé si posílají vlastní vouchery či mohou využít Tomášem Sarnovským navržený vzhled LitoVoucheru.

Tým se postupně začíná rozšiřovat, protože se může přidat každý se zajímavým nápadem. Je jedno, kdo s čím přišel. Nejsme politicky angažovaná skupina a řešíme reálné problémy místních občanů a podnikatelů. Myšlenky diskutujeme a posíláme přes předsedu OHK na vyšší místa a nápady se neztrácí. Naopak chodí pochvaly z jiných hospodářských komor v nejen z našeho kraje.

Spolupráce se sociálním krizovým štábem se ukázala jako velmi prospěšná, když se Liťák si pomáhá spojil se Zdravým městem Litoměřice a Sborem dobrovolných hasičů Litoměřice a dokázali společně vytvořit přijatelný systém, jak dostat dezinfekci za příznivé peníze mezi co nejvíce lidí v Litoměřicích a okolí. V první várce se jednalo o 2.000 litrů a pokračuje se v dalších 4.000 litrech dezinfekce v ceně 50 Kč za litr a 200 Kč za 5litrů balení.

Perfektně funguje spolupráce s médii, kde nám maximálně vychází vstříc Český rozhlas (Honza Bachorík), Deník (Karel Pech), Ústecký kraj (Martin Volf) a zveřejňují informace o našich aktivitách.

Postupně se přidávají další lidé. Scházíme se pravidelně ve sdílených kancelářích LitoHUB (Aleš Stibal, Martina Žilková a další), který již připravuje profesionálnější verzi www.litaksipomaha.cz.

A tím se přeneseme k vizím do budoucna.

Tato široká skupina, která diskutuje napříč politickým spektrem, podnikatelskými subjekty i širokou veřejností navrhla další druhy pomoci podnikatelům ve městě a snaží se hlavně dívat do budoucnosti. Navrhuje investice ve městě i za cenu případného zadlužení města (rekonstrukce velitelství), jako poděkování veřejnosti realizovat všechny projekty v participativním rozpočtu, které prošly prvním kolem výběru, pomoci podnikatelům dosáhnout na bankovní půjčky, protože státní záruky jsou pro běžného živnostníka nedosažitelné.

Toto vše s cílem dlouhodobé vize, jejíž název se postupně ustálil na "Ekonomika uvnitř hradeb" královského města Litoměřice. Liťák si pomáhá navrhl e-shop, který by pomáhal nejen prodávat zboží místních obchodníků, ale hlavně formou různých výhod postupně přesvědčil veřejnost, že je nejlepší využívat služeb místních firem

Na myšlence dál pracuje celý původní tým Liťák si pomáhá, dále programátoři z LitoHUBu, přidal se Libor Uhlík jako provozovatel farmářských trhů a další nadšenci, kteří se snaží pomáhat.

A v projektech budeme pokračovat i nadále. www.litaksipomaha.cz bude rozcestníkem pro další aktivity dalších aktivních lidí - vzniká systém na "crowdfunding" - podporu různých aktivit ve městě. Bude se snažit o rozvoj městské tržnice a její využití pro kulturu, podporu myšlenky "Ekonomika uvnitř hradeb", navrhuje balíčky LitoBOX, které by mohly udržet turisty v Litoměřicích přes několik nocí a další a další projekty.

Skupina je tedy široká, může se do ní kdokoliv přidat a může to být sportovec, podnikatel, pořadatel akcí nebo třeba i politik. Každý má v Liťák si pomáhá svou úlohu a šanci pomoci myšlence "Ekonomika uvnitř hradeb" královského města Litoměřice.